13. července 2021
GasNet úspěšně obnovil dodávky plynu na jižní Moravě

Necelé tři týdny po ničivém tornádu se podařilo plynařům z GasNetu obnovit dodávky zemního plynu do vichrem zasažených obcí. GasNet poslal do oblasti na 80 techniků, kteří prakticky nonstop pracovali na opravách poškozených plynárenských zařízení. V obcích Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves už mají plyn všichni odběratelé, v obci Hrušky chybí připojit posledních 50 domácností.

„Když jsme monitorovali situaci krátce po řádění tornáda, takto rychlé tempo obnovení dodávek jsme neočekávali ani v tom nejoptimističtějším scénáři. Nasadili jsme ale veškeré dostupné kapacit. Na místě pracovalo více než 80 lidí denně. Na začátku bylo odstavených 2 400 odběratelů. To, že v tuto chvíli zůstává bez dodávek plynu pouze posledních několik desítek zákazníků v té nejvíce poškozené části obce Hrušky, pokládáme za velký úspěch,“ říká Petr Koutný, ředitel provozu a údržby sítí společnosti GasNet a dodává: „Uděláme všechno proto, abychom i tyto zákazníky připojili co nejdříve.“ 

V oblasti plynaři stále intenzivně pracují, pomáhají lidem s opravami 

Plynaři ještě nemají v zasažených obcích hotovo. Nadále jsou připraveni lidem kdykoli pomoci. „V uplynulých týdnech jsme pracovali skutečně na 100 procent. Často jsme tady na místě zasahovali od rána do večera. Ve spolupráci s místními krizovými štáby jsme pro rychlou obnovu dodávek udělali maximum,“ zdůrazňuje Josef Pomykal ze společnosti GasNet, který řídí práce plynařů na místě.

GasNet pomůže obyvatelům v zasažené oblasti také s výměnou poškozených regulátorů a některých dalších částí odběrných plynových zařízení. Regulátory a zařízení nacházející se za hlavním uzávěrem plynu už totiž patří přímo odběratelům a výměnu by si jinak museli platit sami.

„Poškozené regulátory a technologické části v takzvaném pilířku vyměníme na naše náklady, stejně tak zajistíme i případné tlakové zkoušky a revize. Cítíme jako svou povinnost pomoci lidem v těžké situaci,“ říká Petr Koutný a upřesňuje: „Pokud by lidé měli jakékoli problémy s dodávkou plynu, ať zavolají na naši nonstop linku 1239 a my jim okamžitě pomůžeme.“ 

Kontakt pro média

Pavel Zajíc
regionální tiskový mluvčí
E pavel.zajic@gasnet.cz
M +420 724 811 235