6. února 2020
Růst zájmu o vytápění zemním plynem pokračuje
  • GasNet loni připojil téměř 10 tisíc dosud nepoužívaných přípojek

V Česku pokračuje velký růst zájmu o ekologické vytápění zemním plynem. Jednoznačně to potvrzují statistiky největšího distributora plynu společnosti GasNet. V posledních třech letech plynaři zaznamenali výrazný nárůst zájmu o oživení tzv. mrtvých přípojek plynu. Za hlavní důvody považují odborníci dobrou ekonomickou situaci tuzemských domácností, se kterou souvisí výstavba nových rodinných domů v dříve plynofikovaných lokalitách, a dále dobře fungující kotlíkové dotace.

Od roku 2017 více než 21 tisíc nově aktivovaných přípojek
Zatímco ještě v roce 2016 bylo v Česku zprovozněno zhruba tisíc plynových přípojek, od té doby zájem o vytápění zemním plynem neustále výrazně roste. Za poslední tři roky to bylo více než 21 tisíc oživených přípojek, jenom za loňský rok eviduje GasNet 9 600 zprovozněných dosud nevyužitých přípojek. Zájem o vytápění plynem roste ve všech regionech, největší přírůstky plynaři zaznamenali ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, ale meziročně došlo k výraznému růstu i v severních Čechách.

Skvělá zpráva pro Moravskoslezský a Ústecký kraj – kotlíkové dotace fungují
„Velmi pozitivní je, že velký růst nových přípojek máme i v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde byly hlavním důvodem výrazného nárůstu zejména kotlíkové dotace. Využívání zemního plynu k vytápění má v těchto regionech mimořádný ekologický přínos. Zemní plyn je navíc do městských a příměstských aglomerací nejvhodnějším způsobem vytápění,“ sdělil Radek Starý, ředitel operativní správy sítí.

Důležitým faktorem pro oživování „mrtvých“ přípojek je také rozsáhlá stavební činnost zejména v okolí Prahy a dalších velkých měst. „Sehnat nový nezastavěný pozemek není jednoduché a tak roste počet novostaveb či rekonstrukcí na místě dlouhodobě neobydlených nebo nevyužívaných objektů, ke kterým byly v rámci plošné plynofikace v devadesátých letech postaveny plynovodní přípojky, které však nikdo nepoužíval,“ dodal Radek Starý.

Nevyužívaných plynovodních přípojek existuje v České republice zhruba 300 tisíc. Pocházejí zejména z devadesátých let z období masivních plynofikací podporovaných velkými ekologickými dotacemi.

Kontakt pro média:
Pavel Zajíc
tiskový mluvčí GasNet
M 724 811 235
komunikace@gasnet.cz

O společnosti GasNet
GasNet je provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice. Zajišťuje spolehlivé a bezpečné dodávky zemního plynu pro více než 2,3 miliónu zákazníků. GasNet má v tuzemsku zhruba 85% podíl na distribuci zemního plynu a spravuje 65 tisíc kilometrů plynovodů ve všech regionech České republiky kromě Prahy a Jihočeského kraje. Za posledních 10 let společnost investovala do spolehlivosti distribuční sítě více než 26 miliard korun. Stoprocentním vlastníkem společnosti Gasnet je konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz.


nahoru