Jsme největší distributor zemního plynu. Pečujeme o plynárenskou síť, kterou proudí životně důležitý zdroj energie k milionům lidí. Každý den na nás spoléhají. Kde žijí lidé, tam jsme my.
Co je domovní regulátor tlaku plynu
Domovní regulátor tlaku plynu je nezbytnou součástí každého odběrného plynového zařízení, které je připojeno na středotlaký plynovod. Bezpečně a spolehlivě snižuje vstupní tlak z plynovodu na předepsanou hodnotu výstupního tlaku ve vašem spotřebiči (kotel, sporák atd.).
Domovní regulátor je váš a musíte se o něj starat
Veškeré odběrné plynové zařízení, tj. domovní regulátor, domovní rozvody a plynové spotřebiče nacházející se za hlavním uzávěrem plynu (HUP) vlastní majitel domovní instalace a je za jeho bezpečnost a údržbu zodpovědný. Výjimku tvoří plynoměr.
Kde se domovní regulátor nachází
Domovní regulátor najdete ve skříni HUP (hlavní uzávěr plynu), která je umístěna na hranici vašeho pozemku nebo v obvodové zdi domu. Zařízení se nejčastěji nachází mezi hlavním uzávěrem a plynoměrem vlevo nahoře.
Proč současný vyměnit za nový
Většina domovních regulátorů v současné době právě dosluhuje. Životnost zařízení je 20 – 25 let. Nové domovní regulátory jsou bezpečnější, menší, bezúdržbové a odpadá s nimi povinnost provádění pravidelných kontrol a zkoušek, které si musíte hlídat.
Stavební objekt
Plynárenské zařízení
Hlavní uzávěr plynu (HUP)
Co je hlavní uzávěr plynu (HUP)
Jedná se o uzavírací armaturu, která odděluje odběrné plynové zařízení zákazníka od distribuční soustavy v majetku provozovatele distribuční soustavy.
Odběrné zařízení
Odběrné plynové zařízení
Je v majetku zákazníka. Jedná se o veškerá zařízení počínaje hlavním uzávěrem plynu včetně zařízení pro konečné využití plynu (spotřebiče). Není jím měřící zařízení (plynoměr).
Povinnost zákazníka
Povinnost zákazníka
Podle energetického zákona 458/2000 Sb., §62 odst. 2) písm. F) je zákazník povinen udržovat odběrné plynové zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob a v případě zjištění závady tuto bez zbytečného odkladu odstranit.
Domovní regulátor
Domovní regulátor je v majetku zákazníka
Domovní regulátor se nachází za hlavním uzávěrem plynu a patří do odběrného plynového zařízení.
Často se ptáte
Domovní regulátor tlaku plynu je technické zařízení, které je součástí domovního plynovodu připojeného na středotlakou plynovodní síť. Slouží k bezpečnému snížení vstupního tlaku zemního plynu na takovou hodnotu, která je potřebná pro správný chod domovních spotřebičů např. plynového kotle nebo sporáku. Zároveň dokáže bezpečně přerušit dodávku plynu do domovního plynovodu v případě narušení potrubí za regulátorem. Je v majetku zákazníka.
Domovní regulátor vypadá jako menší kovová krabička „s talířem nebo miskou“, kterou najdete ve skříni hlavního uzávěru plynu (HUP) hned za uzávěrem a většinou před plynoměrem. Při pohledu do skříňky HUP se nejčastěji umisťuje vlevo. Regulátor musí být umístěn vždy na větratelném místě, tzn. ve skříni HUP, která je v nice v obvodové části domu nebo v samostatném pilíři. HUP s regulátorem nesmí být v uzavřené místnosti, např. ve sklepě.
V letech 1987-1996 začala masivní plynofikace meších měst a obcí, které jsou ve většině případů napojeny na středotlaký plynovod. Součástí této plynofikace bylo i osazení domovních regulátorů, u kterých buď skončila anebo bude brzo končit jejich doporučená životnost stanovená výrobcem. Tyto regulátory jsou v provozu desítky let s minimální údržbou a servisem. Vzhledem k tomu, že obsahují řadu pohyblivých částí, jako jsou pružiny, membrány, táhla a kladky pojistného ventilu, hrozí, že po tak dlouhé době provozu, dojde k jejich poruše a to v nejméně vhodnou dobu.
Domovní regulátor nemá kontrolní tlačítko nebo nějakou signalizaci, která ukazuje v jakém stavu regulátor je. Řadu let bez problému funguje, až do doby, kdy dojde k nenávratné poruše a přerušení dodávky plynu do domovního plynovodu. To nastává většinou v zimním období, kdy je větší spotřeba zemního plynu a regulátor jede na vyšší výkon. Regulátory starší 20 let už jsou na hraně své životnosti a i v případě, že nemáte s dodávkou plynu problémy, měly by být tyto regulátory včas vyměněny. V neděli odpoledne při venkovní teplotě -10stupňů se opravdu hodně těžko hledá odborně způsobilá osoba, která by vám výměnu provedla.
U stávajících domovních regulátorů doporučujeme nechat zařízení pravidelně prohlédnout. Často se stává, že u starších typů je bezpečnostní uzávěr od doby instalace třeba i 25 let v jedné poloze, může zatuhnout a při poruše nedokáže správně zareagovat. U starších typů domovních regulátorů je potřeba, aby odborně způsobilá osoba občas táhla rozhýbala. Povinná kontrola funkce pojistného ventilu a bezpečnostního uzávěru se provádí každé 3 roky.
Domovní regulátor funguje nepřetržitě 365 dnů v roce po řadu let. Skládá se z těla regulátoru, pružin, membrán, táhel a kladek pojistného ventilu. U starších typů regulátorů tyto pojistné ventily nejsou integrovány a působí samostatně. Pokud domovní regulátor po řadu let pracuje ve standardním režimu, nedochází k poklesu nebo nárůstu tlaku, bezpečností prvek se nepohybuje a může zatuhnout. Proto je potřeba podle návodu výrobce min. 1x za 3 roky provést odborně způsobilou osobou kontrolu funkce bezpečnostního prvku. Nové domovní regulátory už nabízejí integrovaný pojistný ventil, který je v pohybu po celou dobu funkce regulátoru. Nehrozí tak jeho zatuhnutí.
Velmi zjednodušeně jsou BEZÚDRŽBOVÉ. Technický vývoj za posledních 25 let výrazně pokročil. Odpadá tedy nutnost provádět kontroly funkce bezpečnostních prvků, které díky své konstrukci eliminují možnost zatuhnutí. Nové domovní regulátory zkrátka fungují daleko lépe, nabízejí mnoho let bezpečného provozu. Další nespornou výhodou je, že jsou podstatně menší než jejich předchůdci.
Ceny nových domovního regulátoru tlaku jsou závislé na výkonu a způsobu připojení stávajícího regulátoru. Obecně platí, že pro rodinný dům s jedním kotlem a jedním plynovým sporákem stačí domovní regulátor B6 – 6m3/hod. v ceně 2 650,- až 3 000 Kč pro větší rodinný dům nebo menší bytový dům domovní regulátor B10 – 10m3/hod. v ceně 3 000 až 3 800 Kč.