Připojení výrobny biometanu
Jako první distributor v Česku jsme na konci roku 2019 začali do naší distribuční sítě vtláčet biometan. Jeho podíl chceme dál zvyšovat a jsme připraveni připojovat další bioplynové stanice.
Bioplyn a biometan
Bioplyn je surový plyn, který vzniká anaerobní fermentací organické hmoty, obsahuje zhruba 50 % až 70 % metanu a zbytek tvoří oxid uhličitý, sloučeniny síry, amoniak a další nečistoty.
Biometan je vyčištěný bioplyn, vhodný pro vtláčení do plynárenských sítí, obsahující minimálně 95 % metanu. Požadované složení biometanu je uvedeno ve vyhlášce č. 459/2012 Sb. o požadavcích na biometan, způsob měření biometanu dodávaného do přepravní soustavy, distribuční soustavy nebo podzemních zásobníků plynu a v řádu provozovatele.
Možné připojení výrobny biometanu k distribuční soustavě posuzujeme individuálně a proces připojení od projektu po realizaci s každým výrobcem podrobně diskutujeme. Kontaktní osobou po celý průběh procesu je pro Vás Specialista regionálního AM, kterého najdete prostřednictvím Kontaktního systému u činnosti Připojování výroben plynu a tepláren.
Vyberte, v jaké fázi připojení se nacházíte:
Chci se pouze nezávazně zeptat na možnost připojení a ověřit kapacitu
Nemám ještě konkrétní záměr, ale chci si rezervovat kapacitu
Zadejte váš závazný dotaz prostřednictvím našeho on-line portálu. Dotaz na připojení výrobny plynu.
Mám již konkrétní záměr a chci Smlouvu o připojení
Mám již konkrétní záměr a chci smlouvu o připojení
Jak to probíhá?
- Vyplňte a podejte přes náš on-line portál Žádost o připojení výrobny plynu k distribuční soustavě.
- My provedeme posouzení žádosti o připojení, které řešíme vždy individuálně.
V tomto kroku vás můžeme kontaktovat kvůli ověření nebo doplnění údajů.
Pokud bude žádost z technických důvodů zamítnuta, zašleme vám písemné vyrozumění s odůvodněním. - Obdržíte od nás návrh Smlouvy o připojení.
Tato smlouva obsahuje výši povolené kapacity, předávací tlak a předmět výstavby (těžební plynovod a související technologické objekty). - Podepíšete Smlouvu o připojení a zašlete zpět naší společnosti nejpozději do 60 dní od jejího obdržení. Po podpisu z naší strany vám zašleme uzavřenou Smlouvu o připojení.
- Podle stanovených podmínek si u našeho technického partnera nebo jiného oprávněného projektanta necháte vypracovat projektovou dokumentaci. Projektovou dokumentaci můžete vyhotovit ve dvou krocích. První předložená dokumentace bude pro posouzení umístění a povolení stavby (předběžné stanovisko). Druhá předložená dokumentace bude detailnější a předložíte ji pro posouzení realizace stavby.
- Dokumentaci pro umístění a povolení stavby společně se Žádostí o vydání stanoviska k dokumentaci předložíte k posouzení příslušnému specialistovi naší společnosti. Vyjádření k projektu (stavba plynárenského zařízení) předáte k posouzení v písemné formě. Kontakt na specialistu (technika) najdete prostřednictvím Kontaktního systému podle vaší oblasti nebo prostřednictvím Chatbota (Projekt / konzultace technického řešení).
- S naším souhlasným předběžným stanoviskem lze požádat o povolení stavby plynárenského zařízení.
- V rámci zpracování projektové dokumentace pro realizaci stavby, zkonzultujete s kontaktními osobami provozovatele (uvedenými ve Smlouvě o připojení) připojení odorizační stanice, připojení telemetrie, zajištění katodové ochrany těžebního plynovodu a měření objemu a kvality plynu.
- Dokumentaci pro realizaci stavby společně se Žádostí o vydání stanoviska k dokumentaci předložíte k posouzení příslušnému specialistovi naší společnosti. Vyjádření k projektu (stavba plynárenského zařízení) předáte k posouzení v písemné formě. Kontakt na specialistu (technika) najdete prostřednictvím Kontaktního systému podle vaší oblasti nebo prostřednictvím Chatbota (Projekt / konzultace technického řešení).
- Zajistěte výstavbu plynárenského zařízení, které je pro připojení výrobny biometanu určené ve Smlouvě o připojení.
- S povolením stavby a stanoviskem pro realizaci stavby můžete stavět, potřebujete k tomu ale odborně způsobilou firmu. Vyberte si buď některého z našich technických partnerů, nebo kteroukoliv jinou stavební firmu s příslušnou certifikací GAS.
- Pro povolení vtláčení plynu je nezbytné, aby výrobce měl vydanou licenci na výrobu plynu od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), nebo je nutné splnit podmínky pro výrobu plynu bez licence v režimu provozu pro ověření technologie stanovené zákonem č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon). Doporučujeme výše uvedené začít vyřizovat s dostatečným předstihem.
- Dva měsíce před plánovaným zahájením vtláčení plynu do distribuční soustavy informujte o této skutečnosti Specialistu regionálního AM, kterého najdete prostřednictvím Kontaktního systému u činnosti Připojování výroben plynu a tepláren. My Vám nabídneme organizaci koordinačních schůzek s dotčenými zaměstnanci provozovatele distribuční soustavy pro hladší průběh do samotného zahájení vtláčení.
- Po dokončení stavby následuje technická přejímka a předání dokumentace naší společnosti. Zároveň je nutné požádat příslušný stavební úřad o kolaudaci stavby.
Technická přejímka je rozdělena na technickou přejímku těžebního plynovodu a technickou přejímku souvisejících technologických objektů a výrobny biometanu. - Pro propoj těžebního plynovodu s distribuční soustavou je nutné od provozovatele získat Souhlas s propojem a vpuštěním plynu. Ten je vydán po splnění stanovených podmínek, kterými jsou zejména platná smlouva o připojení, technická přejímka těžebního plynovodu, vydané pravomocné veřejnoprávní povolení pro užívání, kladná výchozí revize, tlaková zkouška a doklad prokazující zajištění provozu a údržbu.
- Pro zahájení vtláčení plynu do distribuční soustavy je nutné od provozovatele získat Souhlas se vtláčením plynu do distribuční soustavy. Ten je vydán po splnění stanovených podmínek, kterými jsou zejména technická přejímka souvisejících technologických objektů a výrobny biometanu, vydaná pravomocná veřejnoprávní povolení pro užívání celé stavby, souhlasné stanovisko ke kvalitě plynu, uzavřené smlouvy na provoz souvisejících technologických objektů, aktualizace kontaktů pro dispečerský provoz).
- Pro zahájení vtláčení je dále nutné vyřešit obchodní záležitosti. Uzavřete Smlouvu o zajištění služby distribuční soustavy (požadavek na uzavření této smlouvy zašlete na e-mailovou adresu distributioncapacity@gasnet.cz). Dále proveďte registraci Vaší společnosti a předávacího místa v systému Operátora trhu s elektřinou a plynem (OTE). Postup registrace společnosti na OTE naleznete ZDE. A v neposlední řadě si zajistěte obchodníka s plynem a subjekt zúčtování, který bude přiřazen k dodanému plynu do sítě PDS v systému OTE.
- V den zahájení vtláčení informovat provozovatele distribuční soustavy v souladu s povinností dle Souhlasu se zahájení vtláčení do distribuční soustavy.
Jaké jsou legislativní požadavky pro výrobce plynu?
Legislativní požadavky pro připojení výrobny plynu jsou uvedeny ve vyhlášce č. 488/2021 Sb., o podmínkách připojení k plynárenské soustavě. Práva a povinnosti výrobce plynu jsou stanoveny v zákoně č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů, nazývaném také jako energetický zákon. Pravidly pro měření plynu se zabývá vyhláška č. 108/2011 Sb.
Jaké jsou technické požadavky pro výrobce biometanu ?
Základní technické požadavky na připojení výrobny biometanu k distribuční soustavy se uvádějí v oborových dokumentech Českého plynárenského svazu:
- Technická pravidla TPG 902 02 Jakost a zkoušení plynných paliv s vysokým obsahem metanu
- Technická doporučení TDG 983 01 Vtláčení bioplynu do plynárenských sítí. Požadavky na kvalitu měření” stanovují technické požadavky pro projektování, stavbu, montáž, zkoušení a uvádění do provozu, provoz a údržbu zařízení pro vtláčení biometanu do plynárenských sítí.
Seznam bioplynových stanic na distribučním území GasNetu
Disclaimer:
Uvedený Seznam bioplynových stanic na území GasNet s.r.o (Seznam) a jejich vzdáleností od sítě GasNet s.r.o je určen pro orientační posouzení vhodnosti napojení existujících bioplynových stanic k plynárenské síti GasNet s.r.o. pro účely vtláčení biometanu do plynárenské sítě. Pro jeho vytvoření byly využity údaje o licencích výrobců elektrické energie z bioplynu publikovaných Energetickým regulačním úřadem.
Při využití Seznamu je třeba dále brát v úvahu, že:
- Uvedené vzdálenosti určují vzdušnou vzdálenost bioplynové stanice od vysokotlaké a středotlaké sítě GasNet s.r.o. Reálné vedení těžebního plynovodu může být podstatně delší a připojení nemusí být v reálných podmínkách ekonomicky možné.
- Připojení ke středotlaké síti je možné pouze výjimečně, pro bližší postup připojení se obraťte na našeho technika dle kontaktního systému – činnost Připojování výroben plynu a tepláren.
- Seznam obsahuje pouze bioplynové stanice lokalizované na distribučním území GasNet, s.r.o.
- GasNet, s.r.o., nenese odpovědnost a není povinen k náhradě nemajetkové či majetkové újmy, včetně ušlého zisku, způsobené Uživatelům využitím tohoto Seznamu.
- Tento Seznam není možné doplňovat, měnit a dále poskytovat bez výslovného souhlasu GasNet, s.r.o.
- Tento výpis má pouze informativní charakter. V případě nejasností a dotazů se obraťte prosím na našeho technika dle kontaktního systému – činnost Připojování výroben plynu a tepláren.