Přejít k obsahu | Přejít k menu | Přejít k vyhledávání

Udržitelně a on-line. Zaměstnanci GasNetu se připravují na budoucnost plynárenství

20.06.2022

#novinka  #tisková zpráva 

Biometan a vodík – dva obnovitelné plyny, o kterých dnes mluví celá Evropa a v nichž vidí budoucnost největší distributor zemního plynu v ČR skupina GasNet. „Aktivně se připravujeme na změny v energetice. S aktuálními trendy seznamujeme naše zaměstnance a společně o nich diskutujeme on-line na celofiremních webinářích. Zveme na ně také jiné energetické firmy a školy. Ty tak mohou díky našim odborníkům lépe porozumět budoucnosti evropského plynárenství i tomu, jak se v GasNetu připravujeme na distribuci biometanu a vodíku,“ vysvětluje Helena Steinerová z HR týmu skupiny GasNet.

GasNet považuje oblast vzdělávání zaměstnanců za klíčovou pro budoucnost. „Základem je, aby naši zaměstnanci byli schopni profesionálně zajistit spolehlivé a bezpečné dodávky plynu, proto jsme v minulém roce pro 2 300 zaměstnanců zrealizoval 8 174 vzdělávacích aktivit. Učinili jsme je dostupnější díky masivní digitalizaci. Současně chceme, aby se naši zaměstnanci dobře orientovali ve směřování energetiky a chápali význam ESG. Proto jsme spustili vzdělávací cyklus o budoucnosti plynárenství a naše ESG strategie se konkrétně propisuje do vzdělávání,“ vysvětluje Helena Steinerová.

GasNet zapojuje do diskuse školy a firmy

Zaměstnanci GasNetu na webinářích získávají informace k plánované distribuci biometanu a vodíku z pohledu nových technologií, evropské i národní legislativy. Současně diskutují o krocích, které firmu čekají. „Evropa se snaží být energeticky soběstačnější a snižovat emise z fosilních paliv, které způsobují globální oteplování. Bude proto ještě intenzivněji podporovat obnovitelné zdroje energie, tedy i obnovitelné plyny, mezi které patří biometan a vodík. Technicky je naše síť připravena už dnes na 20% příměs vodíku, na vyšším podílu intenzivně pracujeme. Na biometan jsme připraveni stoprocentně. Neobejdeme se však bez nové generace plynařů i know-how, a proto do vzdělávacích aktivit začínáme zapojovat i naše partnerské firmy a školy,“ zdůrazňuje Helena Steinerová.

Mezi ně patří například střední škola z brněnských Bosonoh: „Díky GasNetu a webináři o budoucnosti plynu jsem se dozvěděl novinky, které chci předat našim žákům. Lepší informovanost je rozhodně potřeba i pro rodiče a veřejnost,“ potvrzuje Helenina slova Lukáš Rosendorf, učitel odborného výcviku. „I pro mě bylo inspirativní vidět, jakým způsobem GasNet přistupuje k edukaci zaměstnanců v oblasti obnovitelných plynů a ochrany klimatu v kontextu evropských dohod. Rádi se zúčastníme navazujících webinářů,“ dodává Barbora Bořková z HR týmu společnosti NET4GAS.

GasNet lídrem zeleného plynárenství
Společnost GasNet chce být pilířem moderní a zelené energetiky, proto bude nadále posilovat vzdělávací aktivity o nových trendech v plynárenství. Mezi dobré příklady patří aktuálně odstartovaná spolupráce GasNetu s Institutem cirkulární ekonomiky. Ten plynařům pomáhá porozumět potenciálu i limitům obnovitelných plynů. A patří sem také třeba Dny s GasNetem, během nichž plynaři představují současnost i budoucnost plynárenství žákům na středních školách. „Budoucnost plynárenství je závažné téma. Zajímá mě, jak se změní energetika a co čeká GasNet. Navíc mi není lhostejné životní prostředí. Líbí se mi proto, že nepřešlapujeme na místě a snažíme se na budoucnosti aktivně podílet,“ uzavírá hodnocení vzdělávacích aktivit GasNetu senior specialistka rozvoje plynárenských zařízení Marie Zapadlová.