Přejít k obsahu | Přejít k menu | Přejít k vyhledávání

GasNet kontroluje před zimou těsnost plynovodů

21.11.2022

#novinka  #tisková zpráva 
Největší český distributor zemního plynu GasNet zvýší tento týden na celém území své působnosti intenzitu zápachu dodávaného zemního plynu. Nárazová odorizace letos proběhne od pondělí 21. listopadu do pátku 25. listopadu. Provádí se pravidelně každý rok před zahájením hlavní topné sezóny.

 

Nárazová odorizace probíhá ve stejném termínu na celém území Čech i Moravy. Výrazně intenzivnější zápach zemního plynu prověří kvalitu plynových rozvodů a umožní zjistit i nepatrné netěsnosti v domovních rozvodech nebo u plynových spotřebičů.

Pro GasNet je bezpečnost a spolehlivost dodávek plynu hlavní prioritou. Pravidelná podzimní odorizace je jedním ze základních preventivních opatření pro bezpečnou distribuci zemního plynu. Silnější zápach během nárazové odorizace prověří těsnost plynovodů a může nás upozornit i na nepatrné netěsnosti a poruchy,“ říká Petr Koutný, provozní ředitel skupiny GasNet.

Odorizace: klíčový pilíř bezpečných dodávek distributora

Zemní plyn je v přirozeném stavu zcela bez zápachu. Proto se do něj ve speciálních zařízeních, odorizačních stanicích, přidává zapáchající látka, takzvaný odorant.

Odorizaci plynu zajišťují distributoři, kteří plyn neprodávají, ale zajišťují jeho distribuci ke koncovým zákazníkům plynovody. V Česku působí pouze tři distribuční společnosti. GasNet je s podílem zhruba 80 % z těchto distributorů největší, a kromě Prahy a Jihočeského kraje působí na celém území České republiky.

V GasNetu máme zhruba stovku odorizačních stanic. Zemní plyn v nich odorizujeme po celý rok, ale v rámci této podzimní akce množství odorantu krátkodobě zdvojnásobíme. To nám pomůže spolehlivě zkontrolovat naši soustavu před zimními měsíci,“ uvádí Petr Koutný.

Cítíte plyn? Volejte non-stop pohotovostní linku 1239

Pokud lidé ucítí typický, sirný zápach odorizovaného zemního plynu, měli by okamžitě volat nepřetržitou pohotovostní službu plynařů na telefonním čísle 1239. Telefon platí pro celou Českou republiku, bez ohledu na distribuční společnost, která daný region obsluhuje.

Plynárenská pohotovost prověřuje každé hlášení. Dispečerovi se hlásí jméno, adresa místa poruchy nebo závady, kontaktní telefon a orientační body, podle kterých se pracovníci pohotovostní služby skupiny GasNet dostanou co nejrychleji na místo možné poruchy.

Celá akce má za cíl objevit a odstranit sebemenší netěsnosti a má preventivní charakter. Nedochází při ní k přerušení ani omezení dodávek zemního plynu.

Za vnitřní rozvody plynu a spotřebiče odpovídá majitel

Plynovody a další plynárenská zařízení společnosti GasNet se pravidelně kontrolují a distributor garantuje jejich spolehlivost. Tato plynárenská zařízení končí plynovodní přípojkou před hlavním uzávěrem plynu.

Za bezpečný provoz vnitřních rozvodů a spotřebičů za hlavním uzávěrem, jako je třeba sporák nebo plynový kotel, ale už odpovídá jejich majitel.

Domovní rozvody za hlavním uzávěrem plynu, včetně plynových spotřebičů, je potřeba také pravidelně kontrolovat. Za jejich provozuschopnost a bezpečnost však plně odpovídají jejich vlastníci. Z preventivních důvodů doporučujeme nechat vnitřní rozvody a plynové spotřebiče zkontrolovat alespoň jednou ročně,“ upozorňuje Petr Koutný z GasNetu.

Cítíte plyn? Volejte kdykoliv.

Pohotovostní linka 1239

Potřebuje poradit?
Hledáte informace?
Kontaktujte zákaznickou linku.

Zákaznická linka 555 90 10 10