Podívejte se, jak vypadá vytyčení v praxi
27.07.2023

Za první pololetí letošního roku jsme zaznamenali 182 případů narušení plynárenských zařízení. Kvůli tomu jsme museli neplánovaně odstavit od plynu 1 406 odběratelů. GasNet proto dál apeluje na stavebníky, aby si nechali před započetím výkopových prací vytyčit na staveništi průběh trasy plynovodu. Jak takové vytyčení přesně vypadá, jsme natáčeli s Českou televizí v ostravské Hrabůvce.
„Upozorňujeme veřejnost na rizika spojená nejen s výkopovými pracemi, ale zmiňujeme i případy narušení domovních rozvodů. Celý proces od vydání stanoviska k existenic sítě až po objednávku vytyčení najdou lidé na našem webu gasnet.cz/vytyceni,“ říká Tomáš Pernis, tiskový mluvčí GasNetu.
K narušení může dojít například lžící rypadla, ale i obyčejným krumpáčem. Letos to byla například událost nedaleko Veltrus, kde silničáři při frézování vozovky narušili plynovod. Došlo k menšímu požáru a na místě pak museli zasahovat hasiči s naší plynárenskou pohotovostí.
Nebo případ v Opavě-Komárově. Vlastník objektu si zde ve sklepě odvrtával prostup pro kanalizační přípojku přes obvodové zdivo. V důsledku neodborného postupu však poškodil přípojku středotlakého plynovodu ve zdi. Na místě opět zasahovali naši plynaři s Hasičským záchranným sborem, který byl nucen evakuovat 27 lidí z okolních objektů a uzavřít silnici na Ostravu. Celé situaci šlo přitom snadno předejít právě vytyčením plynovodu.
Podívejte se na reportáž: