Přejít k obsahu | Přejít k menu | Přejít k vyhledávání

Jako jezdci Formule 1. Co nosí plynaři z GasNetu?

23.05.2024

#novinka 
Co spojuje hasiče po celém světě, automobilové závodníky a plynaře z GasNetu? Důraz na bezpečnost v oblékání. Kvalitní vybavení je pro naše plynaře stejně důležité, jako dobře svařená trubka. Poznejte více.

 

Modrá přilba, šedožluté montérky a logo GasNet na prsou. Naše plynaře už z dálky nepřehlédnete. Víte ale, že nejen jejich montérky ukrývají překvapivé detaily?

Pracovní komplet nejčastěji tvoří blůza a kalhoty. Naši plynaři ho však používají ve dvou odlišných materiálových provedeních: Buď je vyroben ze 100% bavlny nebo Nomexu. Pro laika přitom komplety nejsou na první pohled rozlišitelné. „Naši plynaři pracují v mimořádných podmínkách, takže bezpečnost je vždy na prvním místě. Plynaři musí být dobře vidět a být chráněni. Šedou barvu montérek proto doplňuje fluorescenční žlutá s retroreflexními pásky. Tohle vizuální provedení je shodné jak u oděvů z Nomexu, tak u těch z bavlny,“ vysvětluje specialista BOZP skupiny GasNet Martin Mach.

Ale zatímco bavlněné montérky naši plynaři používají pro méně rizikové činnosti, jako jsou běžné inspekce plynárenských zařízení nebo vyznačení plynovodů (tzv. vytyčení), Nomex si oblékají při pohotovostních výjezdech nebo opravách plynovodů. Zkrátka všude tam, kde hrozí narušení integrity plynárenské sítě.

Astronauti, hasiči, automobilový závodníci…

…ti všichni společně s plynaři používají Nomex pro jeho schopnost dobře chránit proti ohni a žáru. Naše oděvy mají také antistatické vlastnosti, které zabraňují vzniku nechtěných jisker a jsou odolné vůči chemikáliím. Pod kompletem pak plynaři nosí prádlo ze 100% bavlny nebo Merino vlny. Celý oděv ještě doplňuje nepromokavá bunda s odnímatelnou tepelnou vložkou.

Protože naši plynaři pečují o 65 tisíc kilometrů plynovodů nonstop a za každého počasí, cílem pracovních oděvů je zajistit jim nejenom bezpečí, ale i možný komfort. U montérek si tak naši zaměstnanci mohou vybírat z jemněji odstupňovaných velikostí a vícero výškových úrovní. Obdobně tomu je u pracovních bot, kde mohou plynaři volit ze tří různých šířek. Obuv opět přizpůsobujeme jednotlivým činnostem, takže naše lidi můžete potkat jak v pracovních polobotkách, tak třeba i v holínkách,“ popisuje Martin širokou paletu ochranné obuvi.

A protože je práce plynařů velmi pestrá, liší se podle druhu aktuálně vykonávané práce i další ochranné prostředky: Různé typy rukavic chrání plynaře při opravách plynovodů, jiné proti chemikáliím při odorizaci plynu a další třeba proti vibracím během sekání vegetace. Patří sem ale i obličejové kukly se sníženou hořlavostí a antistatickými vlastnostmi.

Přilby: Jiná barva, jiná funkce

Na vychytávky myslíme i u našich přileb, které mají výklopné chrániče zraku a sluchu. Ty jsou přitom integrované s přilbou, takže naši plynaři je mají vždy po ruce. Vlastní barva přileb se liší podle funkce plynařů. Většinu z nich potkáte v modré přilbě a bílou nosí především vedoucí akcí. Doplňkově se můžete setkat také s přilbou žlutou, kterou si oblékají vedoucí likvidace havárií, případně také se zelenou, určenou pro supervize a návštěvy.

Při méně rizikových činnostech naše profesionály uvidíte v kšiltovkách, z nichž jeden typ je speciálně určen pro práci ve stísněných prostorách a sklepích. Má totiž plastovou skořepinovou výztuž, která plynaře chrání proti nárazu. I zde platí: „Bezpečnost především.“

Být plynař znamená být dobře oblečen

Bez nadsázky. Speciální komplety pro plynaře musí vydržet mimořádné podmínky a stojí obdobně jako luxusní oděvy světoznámých značek. A přitom je stále co zlepšovat: „Pomáhají nám s tím přímo zaměstnanci. Průběžně vyhodnocujeme jejich podněty, jak oděvy inovovat nejen pro lepší bezpečnost, ale i praktičnost. Aktuálně tak uvádíme do praxe montérky s více než deseti dílčími úpravami. Stále se musíme posouvat dál, protože naši plynaři ochranné pracovní pomůcky využívají na maximum a bezpečnost berou vážně. V GasNetu pravidelně vyhodnocuje míru pracovní úrazovosti pomocí ukazatele LTIF, který počítá úrazy na milion odpracovaných hodin. V roce 2023 jsme díky spolehlivosti našich plynařů dosáhli skvělého výsledku 0,82. Díky za to,“ uzavírá Martin Mach.

Líbí? #BuďGasNet 👉 gasnet.jobs.cz

Cítíte plyn? Volejte kdykoliv.

Pohotovostní linka 1239

Potřebuje poradit?
Hledáte informace?
Kontaktujte zákaznickou linku.

Zákaznická linka 555 90 10 10