Přejít k obsahu | Přejít k menu | Přejít k vyhledávání

Kopáči odřízli celé město od plynu, dodávky obnovili plynaři v rekordním čase

23.05.2024

#novinka 
Stavbaři v jihomoravském městečku Zbýšov už teď litují, že si dopředu nezjistili, kudy vedou plynovody. Při práci poškodili rypadlem plynovodní přípojku a v důsledku nehody musela být celá obec odpojena dočasně od plynu. Dodávky se podařilo distributorovi GasNet obnovit v rekordním čase. Na místě zasahovala třicítka techniků. Nehodě se přitom dalo jednoduše předejít. Stačilo požádat distributora plynu o tzv. vytyčení.

Ve zbýšovské ulici Boženy Němcové poškodil bagrista přípojku ke středotlakému plynovodu. Hlášení na plynárenskou pohotovostní linku 1239 přišlo krátce po půl druhé odpoledne. Na místo okamžitě vyrazili plynaři, kteří museli z bezpečnostních důvodů odstřihnout obec od zbytku sítě.

Aby se zamezilo dalšímu neřízenému úniku plynu z poškozeného plynovodu, uzavřeli jsme kvůli bezpečnosti trasové uzávěry. Tím se ale i přerušila distribuce pro 247 přípojek, které ve Zbýšově využívá celkem 645 odběratelů,“ popisuje provozní ředitel GasNetu Petr Koutný.Celá obec rázem ocitla bez plynu.

Rychlost je klíčová

Vzniklá nehoda zaměstnala 26 inspektorů a montérů plynárenských zařízení. Museli vyřešit nejen poškozený plynovod, ale i obnovit dodávky do zhruba 650 odběrných míst. Práce koordinovali ze svého speciálního krizového vozu. Jde o mobilní řídicí a komunikační centrum nasazované při mimořádných situacích, jako jsou například přírodní pohromy. Vozidlo je vybaveno telekomunikačními prostředky a počítači s mapovými podklady nebo zázemím pro zasahující plynaře. Má vlastní zdroj elektrické energie.

Místní síť zvládli vrátit do běžného provozu v rekordním čase – potřebovali jeden den.

Na první místo klademe vždy bezpečnost provozu distribuční soustavy. Odstávky sítě, kdy plyn neproudí k zákazníkům, se zároveň snažíme co nejvíc zkrátit, aby omezení byla pro odběratele co nejmenší,“ vysvětluje Petr Koutný z GasNetu.

Překopnutá síť často odstaví lidi v okolí

Aby mohli plynaři překopnuté potrubí bezpečně opravit, je často nutné část místní sítě vyřadit z provozu. Jen loni bylo v důsledku podobných nehod dočasně odstaveno od dodávek plynu 2 335 zákazníků.

Zbýšov nebyl výjimkou. Plynárenská pohotovost tady vyřezala poškozenou část potrubí a nahradila ho novým kusem. Následně se začalo s uzavíráním všech hlavních uzávěrů plynu (HUP) v dotčené oblasti. Jakmile se potvrdilo, že jsou všechny uzávěry zavřené a poslední svar už vychladl, síť se opět odvzdušnila a natlakovala. Následně mohli plynaři zkontrolovat její těsnost a pustit se do postupného zapojování odstavených zákazníků.

Pokud musíme uzavřít část sítě, zavřít hlavní uzávěry na každém odběrném místě a potom je zase jednotlivě zapojovat, je to vždy nesmírně složité. Lidé nemusí být doma, může být těžké je kontaktovat. Bez přítomnosti zákazníka na místě nemůžeme nikdy do domu pustit plyn. Pro komunikaci s lidmi jsme využili i spolupráci s obcí, která odstávku a další informace vyhlásila obecním rozhlasem. Hotovo jsme měli druhý den odpoledne,“ uzavírá vedoucí regionální oblasti Morava 1 Jiří Šrámek z GasNetu.

Bez souhlasu nesmí stavbaři kopnut do země

Základem bezpečného provedení stavebních prací v ochranném a bezpečnostním pásmu plynovodu je souhlas distributora s provedením stavební činnosti. „Stavebník od nás obdrží stanovisko. Na jeho základě si u nás může domluvit vytyčení plynárenských sítí. Tuto povinnost mu ukládá energetický zákon a její nedodržení znamená jednoznačné porušení legislativy. Za vydání stanoviska se nic neplatí. Stejně tak i vytyčení děláme pro stavbaře zdarma,“ vysvětluje Petr Koutný z GasNetu.

Vytyčení je zadarmo a objednat jde on-line

Vytyčení poskytuje distributor bezplatně. Pro stavebníky i odbornou veřejnost provozuje GasNet portál Distribuce plynu online (dpo.gasnet.cz). Tady je možné po vyplnění Žádosti o vydání stanoviska získat informaci o poloze plynovodů nebo získat souhlas se stavební činností. Všechno vyřeší projektanti i stavebníci pohodlně on-line a bez nutnosti složitého papírování.

Pokud GasNet potvrdí, že práce budou probíhat v blízkosti plynovodu, požádá stavebník ve druhém kroku plynaře o tzv. vytyčení průběhu plynárenských zařízení. Vytyčení spočívá v tom, že přímo na stavbu přijede technik GasNetu a reflexní barvou vyznačí na zemi polohu plynovodů nebo plynovodní přípojky. Je to jasná informace, kde případně kopat s maximální opatrností.

Při narušení volejte linku 1239!

Pokud už k narušení plynovodní přípojky nebo plynovodu dojde, je nutné okamžitě volat non-stop plynárenskou pohotovost na telefonním čísle 1239, případně přivolat hasiče. Všechna volání plynaři prověřují.

GasNet stavebníkům doporučuje: Nechte si vytyčit plynovody, je to zdarma a může vám to ušetřit statisíce korun. Všechny potřebné informace a postupy najdou stavebníci na www.gasnet.cz/vytyceni.

Cítíte plyn? Volejte kdykoliv.

Pohotovostní linka 1239

Potřebuje poradit?
Hledáte informace?
Kontaktujte zákaznickou linku.

Zákaznická linka 555 90 10 10