Jediný v Česku. GasNet začal stavět plynárenský polygon
Poklepání a přípitek. Výstavbu polygonu odstartovali v Pardubicích provozní ředitel GasNetu Petr Koutný a ředitel výstavby Pavel Komsa. Pomohli jim s tím ředitel speciálních prací GasNetu Petr Zajíček, vedoucí regionální oblasti Čechy 3 Jakub Neterda a Zdeněk Sitař jako zástupce BOZP. A mimochodem – protože jsou plynaři, neklepali na základní kámen, ale na „základní plynovod“. Pět kladívek proto přímo na stavbě rozezvučelo žlutou ocelovou trubku a odstartovalo jedinečnou stavbu celého českého plynárenství.
„Zprovoznění polygonu ohromně posílí bezpečnost práce a rozvoj našich lidí. V minulosti jsme často řešili, kde si v praxi ověřit některé pracovní postupy nebo kde se učit. Složitě jsme hledali místa vyhovující našim potřebám na probíhajících plynárenských stavbách nebo jinde. Díky polygonu budeme schopni daleko efektivněji a na jednom místě proškolit celé skupiny našich plynařů,“ říká ředitel provozu a údržby sítí Petr Koutný.
Nejen že polygon poslouží ke zvyšování kvalifikace plynárenských techniků, ale distributor tady bude moct testovat i části plynárenských zařízení: materiály, armatury, regulátory. To všechno hned se třemi médii – zemním plynem, vodíkem i jejich směsí.
„Budeme schopni simulovat i některé situace z minulých let a názorně ukázat rizika spojená s distribucí zemního plynu a jeho vlastnostmi. Stejné činnosti pak budeme zkoušet i s novými plyny, které do naší distribuce přijdou a na které se intenzivně připravuje celá skupina GasNet,“ vysvětluje Petr Koutný.
V místě budoucího polygonu už jsou první výkopy. Plynaři začali se stavbou vzduchové části, kde budou nacvičovat rizikové situace ještě bez plynu. Místo něj se bude používat tlakový vzduch a bez rizika tak bude možné demonstrovat, co všechno plyn dokáže. Tato první část polygonu by měla být hotová do poloviny září. Vedle toho se postupně rozběhne i výstavba části polygonu pro práci se zemním plynem a vodíkem.
„Z pohledu výstavby jde o výjimečný projekt. Jsem rád, že jsme už i v Pardubicích – stejně jako u našeho druhého klíčového projektu v Hranicích u Aše – přešli do realizační fáze. Při jeho výstavbě musíme zohlednit řadu věcí, které jsme nikdy dřív neřešili. Klade na nás vysoké nároky z hlediska bezpečnosti a řízení jeho provozu. Sami jsme se museli hodně učit. Zejména v přípravě jeho vodíkové části,“ popisuje Pavel Komsa.
Zatímco zdroj zemního plynu bude z nedalekého distribučního středotlakého plynovodu a připojeného vozu se zásobníkem CNG, vodík bude k dispozici ze svazku lahví. Součástí bude i směšovací zařízení pro přípravu plynové směsi v různých poměrech vodíku a metanu. V tlakových hladinách se počítá na polygonu s využíváním tlaku od 1 bar až po 25 bar. Plynaři budou zkoumat a pracovat s celou řadou dimenzí potrubí. Od nejmenších nízkotlakých až po DN 200.