Přejít k obsahu | Přejít k menu | Přejít k vyhledávání

Jediný v Česku. GasNet začal stavět plynárenský polygon

13.08.2024

#novinka  #budoucnost  #vodik 
GasNet ve svém areálu v Pardubicích vybuduje unikátní plynárenský polygon. Stane se uceleným tréninkovým a testovacím místem pro plynaře a půjde o jediný takový objekt v celé České republice. Distributor plynu už staví první části polygonu.

Poklepání a přípitek. Výstavbu polygonu odstartovali v Pardubicích provozní ředitel GasNetu Petr Koutný a ředitel výstavby Pavel Komsa. Pomohli jim s tím ředitel speciálních prací GasNetu Petr Zajíček, vedoucí regionální oblasti Čechy 3 Jakub Neterda a Zdeněk Sitař jako zástupce BOZP. A mimochodem – protože jsou plynaři, neklepali na základní kámen, ale na „základní plynovod“. Pět kladívek proto přímo na stavbě rozezvučelo žlutou ocelovou trubku a odstartovalo jedinečnou stavbu celého českého plynárenství.

Zprovoznění polygonu ohromně posílí bezpečnost práce a rozvoj našich lidí. V minulosti jsme často řešili, kde si v praxi ověřit některé pracovní postupy nebo kde se učit. Složitě jsme hledali místa vyhovující našim potřebám na probíhajících plynárenských stavbách nebo jinde. Díky polygonu budeme schopni daleko efektivněji a na jednom místě proškolit celé skupiny našich plynařů,“ říká ředitel provozu a údržby sítí Petr Koutný.

Nejen že polygon poslouží ke zvyšování kvalifikace plynárenských techniků, ale distributor tady bude moct testovat i části plynárenských zařízení: materiály, armatury, regulátory. To všechno hned se třemi médii – zemním plynem, vodíkem i jejich směsí.

Budeme schopni simulovat i některé situace z minulých let a názorně ukázat rizika spojená s distribucí zemního plynu a jeho vlastnostmi. Stejné činnosti pak budeme zkoušet i s novými plyny, které do naší distribuce přijdou a na které se intenzivně připravuje celá skupina GasNet,“ vysvětluje Petr Koutný.

V místě budoucího polygonu už jsou první výkopy. Plynaři začali se stavbou vzduchové části, kde budou nacvičovat rizikové situace ještě bez plynu. Místo něj se bude používat tlakový vzduch a bez rizika tak bude možné demonstrovat, co všechno plyn dokáže. Tato první část polygonu by měla být hotová do poloviny září. Vedle toho se postupně rozběhne i výstavba části polygonu pro práci se zemním plynem a vodíkem.

Z pohledu výstavby jde o výjimečný projekt. Jsem rád, že jsme už i v Pardubicích – stejně jako u našeho druhého klíčového projektu v Hranicích u Aše – přešli do realizační fáze. Při jeho výstavbě musíme zohlednit řadu věcí, které jsme nikdy dřív neřešili. Klade na nás vysoké nároky z hlediska bezpečnosti a řízení jeho provozu. Sami jsme se museli hodně učit. Zejména v přípravě jeho vodíkové části,“ popisuje Pavel Komsa.

Zatímco zdroj zemního plynu bude z nedalekého distribučního středotlakého plynovodu a připojeného vozu se zásobníkem CNG, vodík bude k dispozici ze svazku lahví. Součástí bude i směšovací zařízení pro přípravu plynové směsi v různých poměrech vodíku a metanu. V tlakových hladinách se počítá na polygonu s využíváním tlaku od 1 bar až po 25 bar. Plynaři budou zkoumat a pracovat s celou řadou dimenzí potrubí. Od nejmenších nízkotlakých až po DN 200.

Cítíte plyn? Volejte kdykoliv.

Pohotovostní linka 1239

Potřebuje poradit?
Hledáte informace?
Kontaktujte zákaznickou linku.

Zákaznická linka 555 90 10 10