GasNet dokončuje náročnou výstavbu plynovodů pro Tanvald bez omezení dodávek plynu a včas i díky LNG a 3D modelování
Plynaři od letošního dubna vystavěli tříkilometrový úsek vysokotlaké plynovodní sítě u Tanvaldu v okolí Malého Špičáku. Nové plynovody už zásobují město plynem a zhotovitelé staveb aktuálně uvádějí okolní pozemky do původního stavu. Stavební práce přitom skupina GasNet realizovala ve velmi náročném, kopcovitém a skalnatém terénu. Výstavba byla součástí rozsáhlejší rekonstrukce páteřního plynovodu, která probíhá v naplánovaných etapách od roku 2020 ve směru od Jablonce. Ukončena bude v roce 2026 v Desné.
Pomohla digitalizace a 3D modelování
„Do výstavby a rekonstrukce plynovodů každoročně investujeme miliardy korun s cílem vždy zajišťovat bezpečné a spolehlivé dodávky plynu pro domácnosti a firmy. Snažíme se přitom maximálně respektovat potřeby našich odběratelů. Takto jsme přistoupili i k letošní etapě výstavby plynovodů u Tanvaldu. Naším cílem bylo minimalizovat dopady výstavby na místní obyvatele. K jeho dosažení jsme využili více technologií a postupů. Abychom je dokázali efektivně zkoordinovat, a současně zvládli práce s ohledem na náročný terén, využili jsme široké spektrum digitálních nástrojů - mimo jiné 3D modelování celé stavby,“ vysvětluje Pavel Komsa, ředitel Divize výstavby skupiny GasNet.
Plynaři vyšli vstříc obyvatelům. Nové plynovody postavili mimo zástavbu
Část vysokotlakých plynovodů určených k rekonstrukci vedla v zastavěné části města, například v zahrádkářské kolonii. Většina dotčených nemovitostí zde přitom během výstavby původních plynovodů v 60. letech 20. století nestála. „Abychom co nejméně omezovali a rušili vlastníky těchto nemovitostí, rozhodli jsme se, že v rámci rekonstrukce postavíme nové plynovody zcela mimo zástavbu, a že původní plynovody zakonzervujeme. Kde to bylo možné, umístili jsme nové plynovody do již existujících ochranných pásem vedení vysokého elektrického napětí. Chtěli jsme se tím vyhnout omezení vlastnických práv majitelů pozemků ochrannými pásmy nových plynovodů,“ zdůrazňuje František Křivohlavý, senior specialista projektování GasNetu.
Rekonstrukce bez omezení dodávek plynu díky unikátní LNG technologii
„Současně jsme hledali cesty, jak zachovat stabilitu dodávek plynu pro místní domácnosti a firmy. I v tomto případě jsme využili více technických řešení,“ pokračuje Stanislav Bejr, vedoucí řízení výstavby skupiny GasNet. „Jednak jsme celou výstavbu provedli tak, abychom během stavby nových plynovodů udrželi dodávky plynu pomocí původních potrubí. A tam, kde to bylo nutné, jsme zásobování plynem zajistili poměrně unikátním řešením – náhradním zásobováním pomocí cisteren se zkapalněným zemním plynem (LNG),“ vysvětluje Stanislav Bejr.
Zkapalněný plyn má až 600krát menší objem než plynná forma zemního plynu. Umožňuje proto dostat poměrně velké množství plynu i do malého zásobníku – třeba i do pojízdné cisterny. Větší zásobníky pojmou až 56 tisíc m3 plynu.
Plyn už teče novými plynovody do domácností a firem
Plynaři tak spolehlivě zásobovali Tanvald i přilehlé obce po celých osm měsíců trvání rekonstrukce. Drobné, jednodenní, přerušení dodávek plynu předem naplánovali pouze pro dílčí lokalitu u golfu. „Díky digitalizaci, pečlivému plánovaní a technologiím dokončujeme výstavbu včas. Nové plynovody již zásobují město plynem,“ dodává závěrem Stanislav Bejr.