Spotřebu plynu nahlásíte samoodečtem na pár kliknutí
V principu probíhá samoodečet úplně stejně jako běžný odečet plynu. Jediný rozdíl je, že v případě samoodečtu nahlašuje svou spotřebu distributorovi sám zákazník. Odběratelům přináší tento způsob odečtu řadu výhod.
Žádná nepříjemná překvapení
Kromě pravidelného fakturačního odečtu při ročním vyúčtování spotřeby si mohou lidé kdykoliv provést i kontrolní odečet. Během vyúčtování se tak nemusí obávat nepříjemných překvapení.
„Pokud chcete, můžete si tímto způsobem kontrolovat svou spotřebu třeba každý den. V případě, že by byla spotřeba jiná, než očekáváte, můžete si upravit u svého dodavatele plynu výši záloh nebo se podívat na to, jak využíváte svoje plynové spotřebiče,“ vysvětluje Stanislav Sklenář, vedoucí odečtů skupiny GasNet.
U domácností s běžnou spotřebou plynu se ve většině případů vyhnete i nutnosti fyzické návštěvy odečítače, u které může být náročné najít vhodný termín.
Měníte nájemníka nebo dodavatele? Odečtěte si to sami
Podobně distributor doporučuje samoodečet provést i při jakékoliv změně na straně odběratele nebo dodavatele plynu. V případě prodeje nebo pronájmu tím lidé předejdou případným sporům o to, která strana má co platit. Vyhnou se i scénáři, kdy musí distributor v souladu s energetickým zákonem vypočítat spotřebu na základě kvalifikovaného odhadu vycházejícího z historické spotřeby na daném odběrném místě.
Celý proces je navíc překvapivě jednoduchý. Provést ho lze v mobilní aplikaci Samoodečet spotřeby plynu (dostupná na Google Play) anebo na webu mobilnisamoodecty.cz. GasNet zajišťuje distribuci plynu v celé České republice kromě Prahy a jižních Čech.
„K podání samoodečtu je potřeba znát EIC kód identifikující odběrné místo a výrobní číslo plynoměru, které zákazník najde na své faktuře za plyn. Pak stačí mobilem zadat stav plynoměru do aplikace. O vše ostatní už se postaráme my,“ dodává Stanislav Sklenář. Upozorňuje ale, že samoodečet nesmí být starší víc než dva týdny.