Průzkum: Většina Čechů zvládá drobné domácí opravy, u plynu se spoléhají na odborníky
11.02.2025
Průzkum realizovaný prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ukazuje, že většina Čechů si ve své domácnosti dokáže poradit s řadou základních řemeslných prací. Hned 4 z 5 Čechů uvádí, že základní činnosti dokáží provést samostatně bez pomoci odborníka: téměř 80 % dotázaných si poradí s jednoduchým sestavením nábytku a s vymalováním, 78 % zvládne vyčistit ucpaný odpad a 74 % si troufne na vrtání do zdi. Šetří tím čas i peníze, které by jinak museli zaplatit profesionálům.
U specializovanějších činností je důvěra Čechů ve vlastní schopnosti o poznání nižší. Přibližně polovina dotázaných (54 %) zvládne zapojit základní elektrické zařízení, jako je vypínač, světlo nebo zásuvka. Menší opravy nábytku si troufne provést 65 % respondentů. Přišít knoflík, zip nebo zašít díru v oblečení zvládne 66 % Čechů.
Plynařinu svěřte odborníkům
Jakmile přijde na složitější nebo technicky náročné opravy, většina Čechů se podle průzkumu raději spoléhá na odborníky:
81 % uvádí, že si na obtížnější úkony raději zaplatí odborníka a pouze 6 % dotázaných uvedlo, že se zcela obejdou bez pomoci řemeslníka.
Do složitějších oprav elektrospotřebičů se tak pouští jen 19 % dotázaných, do výroby vlastního nábytku 15 % respondentů.
Zapojit plynový spotřebič či plynový kotel by si trouflo necelých 9 % dotázaných. Činili by tak ovšem v rozporu se zákonem: „Jako distributor plynu důrazně varujeme před neodborným nakládáním s plynovými zařízeními. Ze zákonných i bezpečnostních důvodů mohou plynárenské práce vykonávat pouze profesionálové. Veškeré plynárenské práce přenechte vždy odborníkům,“ zdůrazňuje Helena Steinerová, manažerka náboru a rozvoje zaměstnanců skupiny GasNet.
Odkazujte tak na skutečnost, že podle zákona 250/2021 Sb. může plynové spotřebiče a jiné části odběrného plynového zařízení opravovat nebo uvádět do provozu jen osoba oprávněná a odborně způsobilá k těmto činnostem.
„Plynařina patří mezi nejobtížněji nahraditelná řemesla. Nejen to z ní dělá skvělou volbu pro středoškolské studium,“ dodává Steinerová.
Nedostatek řemeslníků trápí domácnosti i firmy. Češi považují řemeslo za vysoce perspektivní
Podle průzkumu celkem 87 % dotázaných pociťuje nedostatek řemeslníků. Ten se projevuje zejména na růstu cen a prodlužování čekacích lhůt. I proto považují Češi kariéru řemeslníka za vysoce perspektivní. Nedostatek kvalifikovaných řemeslníků ale netrápí jen domácnosti. S jejich nedostatkem se musí vypořádat i zaměstnavatelé napříč odvětvími včetně energetiky:
„Vzhledem k rostoucí roli plynu jakožto čistšího energetického zdroje, který nahrazuje končící uhlí, bude potřeba kvalifikovaných plynařů i nadále růst. Plynárenství se zároveň připravuje na obnovitelné plyny jako jsou biometan a vodík. Proto podporujeme výuku plynárenských oborů a talentované budoucí plynaře oslovujeme už na školách. Zajišťujeme jim stipendia i placené praxe v GasNetu tak, aby mohli po škole plynule pokračovat v péči o kritickou infrastrukturu,“ vysvětluje Helena Steinerová, jak se situaci snaží řešit GasNet.
Její slova potvrzuje ředitel Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice Martin Valenta: „Obrovská poptávka ze strany zaměstnavatelů a vyšší finanční ohodnocení činí řemesla mnohem atraktivnějšími než v minulosti. Dvojnásobně to platí o našich plynařích, které si plynárenské společnosti hýčkají už v průběhu studia. Vyhráno mají žáci, kteří najdou ve studovaném oboru smysl a práce je baví. Uplatnění najdou v podstatě ihned.”
Poznejte více o středoškolském studiu plynařiny. Studuj plynařinu.