Přejít k obsahu | Přejít k menu | Přejít k vyhledávání

V září skončí kotle na dřevo a uhlí. Přechod na plyn je vhodná volba zejména pro starší domy

15.05.2024

#novinka  #budoucnost 
Zákaz starých kotlů na pevná paliva vstoupí v platnost už v září. Řada lidí zvažuje, čím topit dál. Zatímco tepelná čerpadla jsou jednou z možností pro nové budovy, pro starší domy s většími úniky tepla se vyplatí vsadit na levnější plynový kotel. Takových budov postavených před rokem 1990 je v Česku asi 60 %. Plyn oproti jiným zdrojům vytápění nabízí atraktivní spojení dostupné pořizovací ceny, nižších nákladů na provoz a omezení emisí.
Plynový kotel

Od letošního září začne v České republice platit zákaz používání starých kotlů na pevná paliva, které patří mezi největší lokální zdroje znečištění ovzduší. Konkrétně bude zákaz platit pro jejich využití ve všech objektech určených k bydlení. Vyměněný bude muset být každý kotel, který spadá do 1. a 2. emisní třídy a nedosahuje tak vyhláškou stanovených minimálních emisních požadavků. V praxi se zákaz podle odhadů dotkne 150 až 220 tisíc domácností. Při jeho porušení hrozí pokuta 50 tisíc korun. Přechod na spolehlivý a bezpečný plynový kotel je pro domácnosti, které za staré kotle hledají náhradu, finančně i technicky dobře dostupným řešením.

Zájem o nové přípojky pro plynové kotle roste. O připojení k síti by měli lidé požádat co nejdříve. Vyřízení všech potřebných náležitostí může zabrat i několik měsíců.

Na zvýšený zájem o plyn jsme připraveni. Úroveň plynofikace v Česku patří k nejvyšším v Evropě. Plynárenská síť je téměř ve všech městech s více než 2000 obyvateli,“ říká ředitel rozvoje a správy distribuční sítě GasNet Ivo Jirovský.

Kromě zákazu starých kotlů přispívá ke zvýšené poptávce i vývoj cen zemního plynu. Po zajištění většího množství zdrojů zemního plynu přicházejícího do Evropy jeho ceny dlouhodobě klesají. Vrátily se na úroveň před třemi lety.

 

Neotálejte, ušetříte

Plynový kotel je nejekonomičtějším zdrojem vytápění pro starší zástavbu s většími úniky tepla. Takových budov postavených před rokem 1990 je v Česku asi 60 % a často jsou to právě majitelé těchto domů, kteří budou muset v příštích měsících výměnu kotle řešit.

Kromě toho lákají plynové kotle také na svou relativně nízkou pořizovací cenu. Oproti elektrickým tepelným čerpadlům vyjde domácnost pořízení plynového kotle včetně přípojky až šestkrát levněji. Před peletovými kotli zase dávají lidé přednost plynu díky jeho spolehlivosti, snazšímu provozu a údržbě.

„S přechodem na plyn je potřeba začít opravdu co nejdříve. Zájem roste a příprava připojení k distribuční soustavě zabere několik měsíců,“ upozorňuje specialista připojování GasNetu David Lochman a říká: „Připojení nového odběrného místa, které je spojené s výstavbou plynárenského zařízení, se může zdát jako poměrně složitý technický proces. A proto jsme tu my. Zákazníkům pomůžeme s řešením všech komplikací.“

 

S plynem ve vytápění Evropa počítá

Na začátku letošního roku se objevila v některých médiích nepravdivá informace, že od roku 2029 nebude možné koupit ani provozovat plynový kotel. Český plynárenský svaz upozornil, že se jedná o výraznou dezinterpretaci jednoho z návrhů Evropské komise a žádný zákaz plynových kotlů se na rok 2029 nechystá.

Předmětem záměru Evropské komise není ani zákaz plynových kotlů, ani zákaz vytápění budov zemním plynem. Návrh komise se zaměřuje na účinnost nových plynových kotlů. Podle něj by se měla účinnost těchto zařízení oproti současným kondenzačním kotlům zvýšit. O podmínkách, jak toho docílit, se bude ještě diskutovat, návrh zatím nebyl schválen,“ říká Josef Kotrba, výkonný ředitel ČPS.

Evropské plány počítají nejen s vytápěním domácností na zemní plyn, ale i s obnovitelným biometanem a vodíkem.

 

Více informací najdete na plynovodnipripojka.cz.

Cítíte plyn? Volejte kdykoliv.

Pohotovostní linka 1239

Potřebuje poradit?
Hledáte informace?
Kontaktujte zákaznickou linku.

Zákaznická linka 555 90 10 10